Joga + Logopedia = Jogopedia!

Jogopedia to cykl zajęć łączących jogę oraz ćwiczenia logopedyczne. Przygotowane  zabawy jogopedyczne poprawiają nie tylko kondycję aparatu artykulacyjnego, ale również całego organizmu, jak również uspokajają i wyciszają umysł. Zajęcia dla dzieci 4-8 lat.

Na zajęciach z jogopedii łączymy ćwiczenia ruchowe, słuchowe, oddechowe, słowne i muzyczne, by rozwijać mowę i możliwie najwięcej umiejętności poznawczych, jak również takich procesów myślowych, które gwarantują w przyszłości doskonały start do podjęcia nauki w szkole.

Dzieci uwielbiają Jogopedię, nie tylko dlatego, że mogą bezkarnie stroić miny (te podczas zajęć są nawet bardzo wskazane!). To wspaniały sposób na rozluźnienie ciała i zrelaksowanie się. Podczas ćwiczeń zauważyłam, że mogą one uspokoić nerwowe czy nadpobudliwe dziecko, potrafią także ożywić zmęczoną i znużoną grupę, która nie potrafi się skoncentrować. Wyzwalają też ekspresję w dziecku lękliwym lub wycofanym. Dzieci z ogromną chęcią wcielają się w zwierzątka, powtarzają wyrazy i wierszyki, śpiewają i wygłupiają się na matach.

Na takich zajęciach mogą ćwiczyć zarówno maluchy (od 3 lat), jak i dzieci w wieku wczesnoszkolnym (7-13 lat), które podczas zabaw i ćwiczeń pod okiem jogopedy, mają szansę uniknąć złych nawyków, błędów i wad wymowy czy postawy.

Co joga daje dzieciom:

  1. Rozwija świadomość ciała, buduje lub poprawia kontakt z jego potrzebami.
  2. Poprawia koncentrację i uczy dłuższego skupienia uwagi.
  3. Uczy relaksowania się i buduje świadomość oddechu (np. poprzez obserwację oddechu podczas wykonywanych ćwiczeń i wpływu zmiany tempa oddychania na samopoczucie).
  4. Poprawia elastyczność: u najmłodszych dzieci zachowuje naturalną w ich wieku giętkość mięśni i zakres ruchomości stawów, zaś u starszych – niweluje skutki długotrwałego siedzenia.

Prowadząca: Małgorzata Stelmach-Lewandowska